RSS

Прокладочний схематоз Віталія Трубарова з Фонду держмайна. Розслідування

августа 3, 2018

Trubarov1

 

Приватна фірма заробила понад 5 млн грн за 10 днів платного доступу до державної бази оцінки майна.

На днях оцінювачі та нотаріуси заявили про нову корупційну схему у Фонді держмайна. З 18 липня ФДМУ закрив безплатний реєстр оцінки, куди вносили дані про оцінку майна. І без жодного перехідного періоду відкрив Єдину базу даних звітів про оцінку та їх використання.

Увійти в нову базу можна лише через авторизований електронний майданчик «Оцінка.online», оператором якого є не державна фірма, а приватна прокладка «Ві Ай Пі Департамент». Ця фірма бере за свої послуги 390 грн. за кожне звернення до бази.

20 липня 2018 року «Наші гроші» поцікавилися в ФДМУ, як сталось, що приватна фірма сіла на «оціночний» грошовий потік. 30 липня ми отримали відповідь ФДМУ, яка показала, що Фонд робить все можливе, аби приховати інформацію та не сказати нічого по суті.

Зокрема, ми запитували, чому вхід до Єдиної бази даних звітів про оцінку став платним? Чим керувався ФДМУ при визначенні ціни в 390 грн.?

На що ФДМУ відповів, що «правовідносини суб’єктів оціночної діяльності з отримання послуг авторизованих електронних майданчиків здійснюються відповідно до цивільного та господарського законодавства», а «питання щодо контролю вартості послуг регулюються відповідно до положень закону «Про антимонопольний комітет України». Нагадаємо, АМКУ вже перевіряє законність дій Фонду в цій ситуації.

За даними, оприлюдненими самим ФДМУ, першим і єдиним запрацював електронний  майданчик «Оцінка.online». Відтак, ми запитали, на яких умовах обиралися електронні майданчики та з ким конкурували.

На це Фонд теж не дав відповіді, а появу фірми пояснив так: в оператора електронного майданчика мала бути «комплексна система захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із ЗУ «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах». Станом на дату запуску Єдиної бази, 18 липня 2018 року, таку систему мав лише оператор ПП «Ві Ай Пі Департамент».

Також «Наші гроші» поцікавилися, чи отримує ФДМУ чи будь-яка інша державна чи комунальна структура кошти, отримані від платних входів до Єдиної бази даних звітів про оцінку? Якщо так, то яка і скільки?

На це питання Фонд не відповів, проігнорувавши його.

«Наші гроші» підозрювали, що десь так воно і буде, тому запитали ще раз, перефразувавши питання – які умови співпраці електронних майданчиків та ФДМУ? На що Фонд послав нас вивчати «Порядок ведення єдиної бази звітів про оцінку» та «Порядок авторизації електронних майданчиків», де, зрозуміло, жодного слова не сказано, чому всі гроші осідають у кишенях приватної фірми.

І лише на питання про кількість звітів ФДМУ відповів чітко: «станом на 27 липня 2018 року до Єдиної бази даних звітів про оцінку суб’єктами оціночної діяльності внесено інформацію про більше 7 тис. звітів про оцінку майна з метою їх реєстрації».

Тож нескладно підрахувати, що лише від оцінювачів за 10 днів існування електронного майданчика ПП «Ві Ай Пі Департамент» отримало щонайменше 2,7 млн грн. Цю суму треба помножити на два, оскільки кожна оцінка потім перевіряється нотаріусом, який теж звертається до бази, тобто теж мусить платити «прокладці» 390 грн.

Також слід враховувати багаторазові звернення, оскільки система не завжди реєструє користувача з першого разу.

Відтак, за найскромнішими підрахунками, «Ві Ай Пі Департамент» за 10 днів роботи заробив понад 5 млн. грн.

За час, поки до «Наших грошей» ішла відповідь ФДМУ, ми спілкувалися з оцінювачами та аналізували документи, які регулюють появу платної бази.

Тож на деякі питання можемо дати відповідь і без раптово занімілого ФДМУ.

Фонд Держмайна поставив себе вище від Кабміну

Інформація про оцінку майна, звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок має вноситися до єдиної бази звітів про оцінку безперешкодно та безоплатно. Це прописано в чинній постанові Кабміну №358. Відтак, використання фірми-посередника та платний доступ до бази порушує цей нормативний акт. По суті, зараз оцінювачів та нотаріусів змусили вносити неправомірну плату за безоплатну послугу. При цьому, приватна фірма «Ві Ай Пі Департамент» не укладає з користувачами бази жодних договорів, відтак, власник авторизованого майданчику отримує надприбутки, але нічим не  зобов’язаний своїм клієнтам.

Як заявило «Українське товариство оцінювачів», з огляду на положення закону «Про доступ до публічної інформації» доступ до неперсоніфікованої інформації Єдиної бази даних звітів повинен бути відкритим, із публічним неавторизованим доступом до неї необмеженого кола осіб. Адже більшість інформації з основних державних реєстрів (наприклад, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного реєстру юросіб, Єдиного реєстру громадських формувань) є відкритою для всіх користувачів або безкоштовно, або за символічну плату.

Плату отримує приватна фірма, не готова до роботи

Система постійно «грає в рулетку» – може списати 390 грн, навіть коли  вона не реєструє звіт – тобто, база «з’їдає» гроші за послугу, яку не надала. ФДМУ заявив, що оцінювачі мають право зареєструвати звіти повторно безкоштовно, але механізму безкоштовної реєстрації не створив. За інформацією на ринку, цього механізму і не буде, оскільки така ситуація забезпечує більші надходження приватній фірмі-оператору.

Також є проблема з реєстрацією користувачів: програма не зчитує електронні ключі, не реєструє інформації про кваліфікаційні свідоцтва оцінювачів. Неможливо зареєструвати оцінювача як працівника кількох фірм, що займаються оцінкою, хоча по закону це не заборонено. Також у базі неможливо зареєструвати звіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Ще оцінювачі відзначають незадовільну роботу техпідтримки. Зокрема, після 18:00 щодня техпідтримка не відповідає на виклики, а саме підприємство «Ві Ай Пі Депаратмент»,  як стверджують оцінювачі, неможливо знайти за місцем реєстрації. При цьому, у рахунку на 390 грн, які знімають з користувачів бази прописано «консультативні послуги». Яких оцінювачам та нотаріусам не надають. Крім того, «Оцінка.online» створено на базі фірми «Ві Ай Пі Департамент», яка сама є оцінювачем, а це – прямий конфлікт інтересів, оскільки є ризик, що компанія може працювати лише з колом «потрібних» оцінювачів.

Завищена вартість послуги

Як і ким виводилася ціна за доступ до бази, Фонд не розповідає. При цьому, розмір такої плати має бути співставний з оплатою за інші подібні адміністративні послуги та враховувати соціально-економічну ситуацію в державі. Будь-яка людина, що хоче оцінити та продати майно, має заплатити 390 грн оцінювачу лише за те, щоб той вніс дані про його майно в базу, ще 390 грн, якщо база оцінювача «не прийме». Потім 390 грн – нотаріусу. Відтак, лише за один раз продавець майна без оплати послуг нотаріуса та оцінювача має витратити 1170 грн, які підуть в кишеню приватній фірмі.

Оціночна спільнота говорила і говорить, що послуги майданчиків мають коштувати до 0,5% мінімальної заробітної плати за одну послугу. Що підводить до ще одного моменту.

Проігнорована думка  спільноти оцінювачів та  АМКУ щодо Єдиної бази

Зокрема, «Порядок ведення Єдиної бази» та «Порядок авторизації електронних майданчиків», до якого нас відсилає ФДМУ, не пройшов погодження Антимонопольного Комітету та не мав широкого обговорення оціночною спільнотою.

Відповідальний за схему

Фонд держмайна очолює в.о. Віталій Трубаров. На початку 2000-х він працював у представництві ФДМУ в Донецьку, потім – у регіональному відділенні Фонду в Донецькій області, 2009-го – у податковій інспекції Ворошиловського району Донецька. Реєструвався керівником донецької обласної організації Народно-демократичної партії та ГО «Донецька обласна громадська організація федерація «Карате».  З 2010 по 2015 роки Трубаров очолював регіональне відділення ФДМУ по Києву. За фактом зловживання службовим становищем Віталієм Трубаровим при наданні в оренду та приватизації державного майна (частини приміщення Міністерства агрополітики на Хрещатику під ресторан) відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст. 364 («Зловживання владою та службовим становищем»).

Аліна Стрижак, «Наші гроші», Національне бюро розслідувань України

230 переглядів

БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов
Украина онлайн статистика Спротив. Часопис про свавілля влади та громадський спротив незаконним діям