RSS

Тиберій Дурдинець: “Нас не зупинять ні погрози, ні дискредитація”

декабря 27, 2008

Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

– Тиберію Юрійовичу, наскільки поширена на сьогодні корупція у вищих органах державної влади і як Служба безпеки бореться із цим явищем?

– Корупція в Україні має свої особливості. На відміну від розвинених країн, у нас як представники державного апарату, так і прості громадяни України не виховані в дусі педантичного дотримання правових норм. Це, на жаль, не є стилем нашого життя. Наша корупція, так звана корупція кризового типу, породжена перехідним періодом. Тому, на наш погляд, щоб ефективно протидіяти корупції, нам необхідно враховувати фактор корупційної активності громадян, а не тільки посадових осіб.

– Як Ви думаєте, з чим можна пов’язати звернення Ради до Президента Ющенка із проханням скасувати указ про призначення Вас заступником голови СБУ – начальником Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю?

– Цього року Головне управління з боротьби з корупцією й організованою злочинністю й регіональні підрозділи суттєво активізували роботу з боротьби з корупцією й контрабандою. Чому контрабанда? Тому що вона тісно пов’язана із кредитно-фінансовою системою держави, зовнішньоекономічною діяльністю, сферою оподаткування. Значна частина експортно-імпортних операцій має контрабандне походження, що негативно впливає на розвиток вітчизняної економіки, дестабілізує ринок і є основою корупції. У ході роботи міжвідомчої групи із протидії корупції й контрабанді, створеної на доручення Президента, ми практично відразу відчули тиск із боку різних структур, у тому числі організованих злочинних угруповань, з метою вирішити питання на їхню користь. Однак принципова позиція співробітників СБУ й наші законні дії виявилися не до смаку контрабандистам. Тільки завдяки операції “Цунамі” в бюджет надійшло митних платежів на 40 млрд грн більше, ніж в 2007 році. Те, що кошти, які раніше надходили в їхню особисту кишеню, тепер надходять у бюджет держави, і викликало кампанію з дискредитації керівництва управління. Другий фактор, що викликав таку бурхливу реакцію депутатів, – те, що ми вперше озвучили конкретні прізвища конкретних корупціонерів.

– Скажіть, чи дійсно складено протокол про корупцію щодо депутата Ради Москаля?

– У відношенні Геннадія Москаля протокол про корупційні дії СБУ не складала. Ми дійсно задокументували факт його можливих протиправних діянь у сфері службової діяльності при визначенні статусу учасника бойових дій. Матеріали спрямовано в органи прокуратури. Зараз проходить додаткова перевірка виявлених фактів. Крім того, СБУ розслідує кримінальну справу за фактом використання в 2004-2005 роках (у цей період Держкомміграції України очолював Г.Москаль – інф. УН) службовими особами Розсудівського пункту для тимчасового перебування нелегалів бюджетних коштів у сумі 736 тисяч гривень, які були використані не за призначенням.

– На якій стадії розгляду перебуває позов Москаля про відшкодування йому морального збитку за обвинувачення депутата в причетності до контрабанди автомобіля Lexus, незаконному володінні готелями в Чехії й Македонії?

– Шевченківський райсуд Києва перервав розгляд позову до 9 січня, щоб ми могли ознайомитися з матеріалами у справі. Ці факти ми одержали від громадських організацій, які займаються проблемами корупції, із проханням перевірити цю інформацію. Зараз СБУ її перевіряє. Результати перевірки ми обов’язково оприлюднимо.

– Які результати перевірок щодо можливої причетності заступника міністра транспорту й зв’язку Ігоря Урбанського до компанії-судновласника захопленого піратами судна Faina?

– Інформація про його причетність до компанії-судновласника не підтвердилась.

– Чи створила СБУ реєстр повідомлень про корупцію, і що він дасть громадянам, а також самій СБУ?

– Реєстр повідомлень про корупцію сформований досить давно. Що він дає? Кожен громадянин може до нас звернутися, у тому числі анонімно, і розповісти про факти корупції. Ми їх фіксуємо, перевіряємо, документуємо, а потім розміщуємо на офіційному веб-сайті. Таким чином, кожен громадянин, що звернувся до нас, може побачити результати нашої спільної роботи.

– Які результати роботи очолюваного Вами Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю СБУ в 2008 році? Які пріоритетні завдання стоять перед управлінням на наступний рік?

– Цього року можу констатувати кардинальне підвищення ефективності оперативно-службової діяльності. Порушено 3249 кримінальних справ, засуджено 789 злочинців, перераховано в бюджет держави понад 400 млн. гривень, а також припинено завдання збитків країні на суму понад 3 млрд. гривень. Що стосується пріоритетів для Головного управління на наступний рік, то основним залишається протидія контрабанді й пов’язаної з нею корупції. Ми будемо продовжувати посилювати заходи щодо протидії корупції серед вищих посадових осіб і в судовій системі. Тільки за цей рік за нашими матеріалами порушено 55 кримінальних справ у відношенні представників судового корпусу. Ми будемо й надалі протистояти незаконному ввозу й поширенню важких наркотиків. У цій сфері в нас налагоджені ефективні контакти з партнерськими спецслужбами країн ЄС і НАТО, а також сусідніми державами. Тільки цього року проведено близько 20-ти міжнародних спецоперацій.

– Що необхідно зробити СБУ, Генпрокуратурі, іншим правоохоронним органам, щоб ефективно боротися з корупцією й не прикривати чиновників високого рівня? Чи можна ліквідувати в Україні таке негативне явище, як корупція?

– Позиція Президента Віктора Ющенка й позиція Служби безпеки саме й полягає в тому, що тільки прозорість, публічність заходів із протидії корупції можуть дати позитивний результат. Необхідно вдосконалити законодавство в бік більш суворих санкцій до суб’єктів корупційних діянь. Ми повинні сформувати антикорупційну культуру й нетерпимість суспільства до спроб хабарників прикритися своїми посадами й мандатами. Це системна робота, яка не під силу тільки правоохоронним органам. І ми раді, що цього року змогли залучити на наш бік громадські організації. Ми намагаємося не тільки слухати те, про що вони говорять, але й виконувати їхні рекомендації. Нас не зупинять ні погрози, ні кампанії з дискредитації співробітників, засновані на фіктивних матеріалах. Ми не можемо дозволити собі на них відволікатися. У нас надто багато роботи.

Довідка

Дурдинець Тиберій Юрійович

Народився в 1959 році в Мукачівському районі Закарпатської області.

З жовтня 2007 року займає посаду заступника голови СБУ – начальника Головного управління із боротьби з корупцією й організованою злочинністю.

Сергій Босак,
Інформаційне агентство “Українські Новини”
25 грудня, 2008 року

3 279 переглядів

Комментариев нет

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Sorry, the comment form is closed at this time.

ТАКОЖ ПО ТЕМІ

ОСТАННІ РОЗСЛІДУВАННЯ


БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов
Украина онлайн статистика Спротив. Часопис про свавілля влади та громадський спротив незаконним діям