RSS

Як Калетнік і Хомутинник надурили Януковича

апреля 1, 2012

Верховна рада нещодавно прийняла Митний кодекс. У новому документі фактично проігноровані президентські правки, передбачені нові права для митників, додаткові платежі для підприємців і відповідальність для перевізників

Парламент, з подачі сина екс-губернатора Вінницької області Григорія Калетника — Ігоря Калетника і голови профільного комітету Віталія Хомутинника, прийняв Митний кодекс. Новий документ, підприємці уже називають «черговою лазівкою для хабарів». Кодексом передбачені нові права для митників, додаткові платежі для підприємців і відповідальність для перевізників.

Доопрацювали вето

Для розгляду і прийняття Митного кодексу України депутатам вистачило 45 хвилин. В результаті 13 березня 2012 року країна отримала митне законодавство, яке суттєво відрізняється від того варіанту, який хотіли бачити в адміністрації президента. Більше того в ньому містяться норми, через які президент у грудні 2011 року наклав вето на перший проект митного кодексу.

Власне, це напевно вперше в історії нашого парламенту, коли депутати для прийняття ветованого законопроекту пішли не шляхом долання цього вето. Ветований президентом Митний кодекс парламентарі відправили фактично «в ігнор», точніше на доопрацювання.

Депутати скористалися нормою регламенту, яку не використовували до цього. Якщо раніше, у випадку коли глава держави ветував закон, Верховна Рада могла або прийняти зауваження, або подолати вето.

Але з недавніх пір у регламенті з’явилася третя можливість — доопрацювати. Доопрацювання вдалося. Депутатам повернули назад значну частину положень, які в адміністрації президента назвали такими, що: «порушують конституційні гарантії права власності» і «ускладнюють митні процедури». Тобто, ми маємо прецедент, коли парламент «прокинув» Віктора Януковича.

Основні новації

Нове митне законодавство по-новому регулює порядок визначення митної вартості. З одного боку, декларантів зобов’язали заявляти митну вартість самостійно визначену. З іншого – передбачається, що вона може бути скоригована за результатами контролю, проведеного митним органом. За словами експертів, зрозуміло, що поки декларант не погодиться з митною вартістю, розрахованою митниками, він свій товар не отримає.

— Це абсурдне положення, яке дає чергову лазівку для корупційних проявів, — заявила журналістам виддання «20 хвилин» голова громадського руху «Вперед» у Вінницькій області Ірина Касьян. — Її можна порівняти з ситуацією, коли після податкової перевірки податківці не самі виносили б рішення про донарахування податків, а вимагали від перевірених підприємств самостійно вказувати донараховану суму в декларації. Ще одна проблема – не передбачений механізм коригування митної вартості, а значить – усі дії, пов’язані з цим, потім не можна буде оскаржити.

У новому кодексі також розширюється перелік транзитних товарів (як для внутрішнього, так і для наскрізного транзиту), що підлягають так званому «фінансовому забезпеченню».

Подейкують, що за відкриті йому нові можливості глава Держмитслужби Ігор Калетник погодився зробити взаємну послугу голові Комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталію Хомутинніку.

Останній власного банку не має, зате є кумом власника «Брокбізнесбанку», що входить до групи найбільших, — Сергія Буряка. Разом вони контролюють також компанію «Брокбізнесстрахування».

При цьому, будь-які критерії для визначення переліку транзитних товарів відсутні. Допущені до процедури забезпечення банки будуть мати дуже гарний прибуток, нічим не ризикуючи.

Ще один момент стосується перевізників. У разі набрання чинності кодексом, перевізники відповідатимуть за товар, який везуть… власним авто.

— Перевізники не повинні, і, як правило, не можуть знати, що вони везуть, — каже Ірина Касьян. – Це ще одна небезпечна норма, адже у митників з’явиться можливість конфіскації автомобілів перевізників у разі виявлення контрабанди.

Тим часом, на Вінницькій митниці поки що відмовляються коментувати прийнятий депутатами Митний кодекс, та кажуть – краще почекати і подивитися чи підпише президент другий варіант кодексу, чи знову накладе вето…

Національне бюро розслідувань України

1 907 переглядів

Комментариев нет

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

ТАКОЖ ПО ТЕМІ

ОСТАННІ РОЗСЛІДУВАННЯ


БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов
Украина онлайн статистика Спротив. Часопис про свавілля влади та громадський спротив незаконним діям