До 7 днів коронавірус живе на медичних масках, 4 доби грошових банкнотах та 2 дні на одязі – нове дослідження
апреля 8, 2020
Коронавірус, який спричиняє хворобу COVID-19, може «жити» на медичних масках до семи днів, повідомляє Національне бюро розслідувань України.
Поки що це найдовший термін «живучості» коронавірусу з раніше досліджених поверхонь.
Це виявили вчені зі Школи громадської охорони здоров’я при Університеті Гонконгу, робота яких була опублікована в журналі The Lancet Microbe.
Для перевірки живучості SARS-CoV-2 п’ять мікролітрів вірусної культури за допомогою піпетки наносили на різні поверхні при відносній вологості повітря близько 65%.
Так вчені з’ясували, що коронавірус більш стійкий на гладких поверхнях.
- На cанітарно-гігієнічному папері і серветках його не знаходили вже через три години.
- З обробленої деревини і тканин, зокрема одягу, вірус зникав на другий день, з банкнот і скла – тільки на четвертий.
- На зовнішньому шарі медичних масок SARS-CoV-2 міг жити до семи днів. Проте на сьомий день його концентрація становила приблизно 1% від початкового показника.
- На внутрішньому шарі маски коронавірус залишався активним протягом чотирьох діб.
Крім того, дослідники перевірили «живучість» коронавірусу при певних температурах і з’ясували, що він дуже стабільний при 4°С, але чутливий до тепла.
Коли температура була на позначці 4°С, концентрація вірусу знижувалася тільки на 14-й день.
При поступовому збільшенні тепла час деактивації вірусу скорочувався: при 22°C він був активний більше семи днів і зникав до другого тижня, а при 70°C – вже через п’ять хвилин.
Проте вчені зазначають, що їхні досліди не обов’язково відображають потенційну можливість зараження вірусом при випадковому контакті.
Раніше дослідження у США показали, що вірус може жити до 4 годин на міді, до 24 – на картоні, до 50 – на сталі, і до трьох днів на пластику.