RSS

Штрафи «за образу» поліцейського, — Верховна Рада України почала імплементувати тоталітарні російські закони

мая 5, 2022

Депутати Верховної Ради в першому читанні підтримали законопроєкт № 5050-1 й посилили відповідальність за дрібне хуліганство та образу правоохоронців під час виконання службових обов’язків, повідомляє sprotiv.org.

Про це йдеться в карті документа на сайті парламенту.

Законопроєкт внесли на розгляд ще в лютому минулого року, а його авторами стали В’ячеслав Медяник, Дмитро Припутень, Максим Павлюк, Володимир Арешонков та Григорій Мамка.

Депутати проголосували за доповнення Кодексу про адміністративні правопорушення нормою, яка передбачає покарання “за образу поліцейського при виконанні ним службових обов’язків або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця у зв’язку з їх участю в охороні громадського порядку”.

Напередодні голосування активісти Центру протидії корупції закликали депутатів не підтримувати ідеї покарання за “образу поліцейських”:

“Що таке “образа” трактуватимуть самі поліцейські, запакувавши людину в автозак, і вже у відділку будуть розбиратися детальніше. Адже фактично будь-яке висловлювання може бути сприйняте як “публічна образа”. І цей спадок війни перейде українцям у мирне життя, коли ми знову захочемо проводити мирні зібрання та акції протесту. Шановні депутати, не треба так. Ми не Росія і не хочемо бути поліцейською державою. Давайте щонайменше почнемо з реальної реформи поліції, а не з додаткових повноважень”.

Правозахисник Володимир Яворський у своєму фейсбуку звертає увагу, що за цим законом також буде неможливо “публічно назвати корупціонера поганим словом”, бо за це каратимуть. Він зазначає, що в країнах ЄС відсутнє покарання за образу, бо її неможливо довести чи спростувати.

Крім того, пише Яворський, цей законопроєкт “відкочує Україну назад в стандартах свободи слова, за якими критика правоохоронців може бути повністю заборонена”.

З критикою ухваленого документа виступили й члени науково-експертного управління Верховної Ради.
Так, серед іншого у відповідному висновку вони зазначили, що “аналіз пропозицій щодо змін у частині визнання адміністративним правопорушенням нанесення публічної образи… дає змогу припустити, що надалі відбуватиметься збільшення складів адміністративних правопорушень, які передбачають відповідальність за образу осіб, які мають відповідні владні повноваження та відрізнятимуться між собою лише належністю до того чи іншого державного органу“.

“Наразі аналогічну тенденцію можна спостерігати на прикладі складів правопорушень, що передбачають відповідальність за невиконання законних вимог та розпоряджень тих чи інших державних органів та їх посадових осіб. Таку тенденцію не можна визнати позитивною, оскільки КУпАП перевантажується значною кількістю статей, які, по суті, мають один і той же предмет регулювання. В даному випадку йдеться про гарантований Конституцією України захист честі і гідності кожної особи”, – зазначали фахівці.

Натомість вони радили доповнити КУпАП новою статтею, в якій можна передбачити відповідальності за умисні публічні дії, які ображають честь та гідність особи, яка виконує свій службовий або громадський обов’язок. Такий підхід діє в деяких європейських країнах, наприклад у Німеччині та Іспанії, де існують загальні норми щодо захисту честі та гідності кожного і спеціальні щодо представників держави.

82 переглядів

Комментариев нет

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

ТАКОЖ ПО ТЕМІ

ОСТАННІ РОЗСЛІДУВАННЯ


БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов
Украина онлайн статистика Спротив. Часопис про свавілля влади та громадський спротив незаконним діям