RSS

Куди поділися $1,4 млрд з закордонних рахунків Януковича? Розслідування

апреля 28, 2015

Yanuk-koshtuvav1-500x358

 

Якщо вірити Генпрокуратурі кума Порошенка, то фінансові запаси колишнього президента почали випаровуватися.

Заступник керівника ГПУ Віталій Касько заявив журналістам, що Віктор Янукович не мав рахунків у закордонних банках. Мовляв, вихованець старої донецької номенклатурної школи не довіряв фінансовим установам і надавав перевагу готівці, яку, очевидно, вивіз з собою в Росію. В цілому звучить правдоподібно. Тим більше, що світовий досвід, зокрема того ж таки Владіміра Путіна, показує, що політики такої величини якщо і мають персональні банківські рахунки, то виключно на батьківщині і зберігають там, в кращому випадку, мільйони (в національній валюті), але аж ніяк не мільярди. Але як тоді бути з результатами розслідування Держфінмоніторингу, яка заявила у листопаді минулого року про знайдені 1,4 мільярди доларів, які належать Януковичу та підконтрольним йому структурам?

Відкриваємо звіт Державної служби з фінансового моніторингу за березень-жовтень 2014 року. В тексті цього документу чітко зазначається, що «в рамках фінансових розслідувань виявлено фінансові операції 44 компаній-нерезидентів, зареєстрованих на Кіпрі, Панамі, Великобританії, Белізі, Сейшелах, Австрії, пов’язані з Януковичем В.Ф. та його найближчим оточенням». За даними Служби, вказаними компаніями-нерезидентами протягом 2010—2013 років, через рахунки відкриті у банках Латвії, здійснено переказ коштів на рахунки, відкриті в українських банках, у розмірі $1,37 млрд, значну частину з яких було використано для придбання державних облігацій (ОВДП). Тоді Держфінмоніторинг повідомляв, що ці кошти по рахунках вищезазначених компаній-нерезидентів на території України у сумі $1,37 млрд. були заблоковані. Крім того, «на рахунках 23 компаній-нерезидентів було заблоковано $49,51 млн» за кордоном.

Також, ще в травні минулого року, офіційне видання Євросоюзу Eur-Lex повідомило про введення санкції щодо 18 представників найближчого оточення Віктора Януковича, включно з самим екс-президентом, серед яких було і «заморожування» банківських рахунків. Власне, цей факт пізніше підтвердив старший син Януковича – Олександр, який жалівся на блокування його рахунків у Швейцарії. І очевидно, що коли ми кажемо про рахунки колишнього глави держави в закордонних банках, то депозити його сина, зокрема, можна вважати такими фінансовими активами самого Віктора Федоровича. А ще існують компанії, зареєстровані на довірених осіб, які також мають чималі фінансові запаси поза межами України. Однак, одна заява ГПУ про те, що персонально на Януковича не оформлений за кордоном жоден рахунок дистанціює президента-втікача від його доларових запасів. А з часом може стати аргументом для ЄС щоб зняти санкції і з активів його сина та інших представників найближчого оточення. Крім того, Україні доведеться забути про обіцяне на днях Швейцарією повернення близько 170 млн. швейцарських франків.

Але в такому випадку відповісти за брехню має керівництво Держфінмоніторингу. Якщо ж у цього відомства є докази на користь згаданого минулорічного звіту, то в доволі неприємному світлі опиниться Генпрокуратура. Включно з підозрою про відбілювання Януковича. А загалом ця історія може дуже погано закінчитися, як для іміджу України в світі, так і для авторитету діючої влади всередині країни. Тим більше, що це не перший випадок, коли правоохоронні органи, від яких вже більше року чекають посадок представників злочинного режиму Віктора Януковича, займаються його виправданням. Останній приклад – заява ГПУ та СБУ про те, що в них немає жодних претензій до Ріната Ахметова. А вже через два тижні підконтрольні олігарху структури вивели під Кабмін тисячі шахтарів і почали шантажувати країну відключенням електроенергії.

Дмитро Буковський, Національне бюро розслідувань України

1 661 переглядів

Комментариев нет

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

ТАКОЖ ПО ТЕМІ

ОСТАННІ РОЗСЛІДУВАННЯ


БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов
Украина онлайн статистика Спротив. Часопис про свавілля влади та громадський спротив незаконним діям