RSS

Російські окупанти на Донбасі катують полонених захистників України. 6 фото

сентября 13, 2014

katuvanya-rus6У запорізькому морзі – тіла українських військовиків зі слідами катувань, які привезли з зони бойових дій на Донбасі. Про це повідомило Радіо Свобода анонімне джерело, яке підтвердило цю інформацію фотографіями судмедекспертів. У Запорізькому обласному військкоматі підтверджують, що привезли вбитих учасників АТО, але запевняють, що це не полонені, а вбиті в бою. Велику кількість полонених у бойовиків організації «ДНР», визнаної терористичною, і факти катувань підтверджує керівник Донецької області Сергій Тарута. Підтверджують це і жертви тортур, які змогли врятуватися.

До Запорізького моргу днями привезли 9 тіл українських бійців, вбитих на Донбасі, вони – зі слідами тортур, повідомило Радіо Свобода місцеве джерело на умовах анонімності. На доказ наш співрозмовник навів понад сто фотографій убитих військових, лише частину з яких етичні міркування дозволяють публікувати.

«Всі фото надали військові. З певними умовами. Знімали судмедексперти. Разом 9 тіл. Всі зі слідами катувань, щонайменше троє були повішені. Майже в усіх виколоті очі. В багатьох прострелені 9-міліметровими кулями, найімовірніше, з пістолета Макарова, гомілкостопи й коліна. Плюс сліди від ножових поранень, на сідницях, та скрізь», – повідомило джерело, яке бажає залишитися анонімним.

На початку вересня в Запорізькому обласному військкоматі повідомляли про 87 тіл українських військових із різних військових частин – це і добровольчі батальйони, і 93-я окрема механізована бригада, 51-а механізована бригада. У медіа повідомляють, що тілами українських військовиків заповнені всі морги областей, що межують із зоною АТО.

Це не полонені, а загиблі на полі бою – військовий комісар

12 вересня 2014 року Радіо Свобода звернулося до запорізького моргу, але там повідомляти будь-що про кількість загиблих та сліди тортур на них категорично відмовилися. Водночас факт надходження великої кількості тіл українських військових із Донбасу до моргів області підтвердив військовий комісар Запорізької області Давід Моїн.

«Це не запоріжці, це люди з різних регіонів. Всі вони – герої України. Ми – прикордонний до зони конфлікту регіон, і до нас надходять тіла з Маріуполя, з «Іловайського котла», з південної частини зони АТО. Це все – загиблі на полі бою. Я не можу сказати, чи були там сліди тортур, чи ні – ці питання зараз з’ясовують судмедексперти й військова прокуратура», – зазначив Моїн.

За інформацією військового комісара, останні тіла загиблих військовиків, які надійшли, – це не закатовані в полоні, а загиблі під час бойових дій.

«Бачу на фото сліди тортур» – правозахисник, що опікується жертвами катувань

Фотографії дев’ятьох загиблих та їхніх поранень на прохання Радіо Свобода проаналізував голова правозахисної організації «Донецький Меморіал» Олександр Букалов. Ця організація спеціалізується, зокрема, на доведенні фактів тортур, яких завдають у правоохоронних органах.

Олександр Букалов запевнив: є висока ймовірність того, що загиблих, які є на фото, катували в полоні.

«Треба робити детальну судмедекспертизу, але по тих ознаках, які ми бачимо, можна припускати, що цих людей катували ще за життя. Бачимо прострелені в кількох місцях кінцівки та інші поранення, які навряд чи є випадковими», – зауважує правозахисник.

Олександр Букалов вважає, що неможливо раціонально пояснити мету таких катувань полонених.

«Нема раціонального пояснення. Українці в цьому конфлікті відстоюють свою гідність. І можливо, тому бойовики намагаються принизити гідність полонених, хоча б у такий спосіб», – каже правозахисник.

Він наполягає на тому, що потрібні експертизи та встановлення осіб закатованих українців, і що ці факти мають стати доказами у кримінальних справах проти екстремістів, російських вояків та їхніх керівників.

Радіо Свобода поцікавилося у керівника Донецької облдержадміністрації Сергія Тарути, чи має він інформацію про тіла закатованих на Донбасі людей, які перебувають, у тому числі, й у запорізькому морзі. Сергій Тарута відповів ствердно.

«На жаль, так. Постійно захоплюють, в тому числі і мирних жителів. Масштаби величезні. Я думаю, що десь до тисячі людей утримують. Слідство там неможливо зараз провести. Закінчаться бойові дії, то звичайно, що будуть проводити слідчі дії. Я також знаю, що на базі «Металург», до якої я теж маю стосунок, – там теж зробили концтабір, в якому мучиться багато мирних громадян Донбасу. Над ними знущаються. Два місяці тому захопили мого помічника коло його будинку, йому завдали жахливих тортур, паяльником йому пропекли п’яти, перебили всі пальці, проштрикнули багнетом коліна, щоб він не міг пересуватися, голки засовували під нігті…».

 

З одним із тих, кого катували сепаратисти та російські військові на Донбасі, Радіо Свобода вдалося поспілкуватися. Свою історію розповів Сергій, боєць одного з добровольчих батальйонів при МВС, який бере участь у бойових діях на Донбасі. Сергій потрапив до полону, звідки його визволили завдяки обміну полоненими.

«Мене, коли впіймали 1 травня, били міліцейською палицею по ребрах, по інших частинах тіла, – каже він. – Зв’язали моїм власним ременем і били по спині та по ногах. Тоді почали говорити зі мною. Я не йшов на їхні поступки, і вони зробили укол якоюсь речовиною. Нічого не пам’ятаю, а потім – вони мені показали відео, де я після того уколу ніс якусь маячню. Тоді мене віддали чеченцям, які погрожували відрізати мені палець і потім різати по частинах. Але не різали. Потім показували підвал, де тримали інших полонених. Їх прив’язували, не давали води та їжі, а коли хтось засинав – били. Мене намагався звільнити один з активістів, так його взяли в полон теж. Його теж катували, зокрема, прострелили ногу».

Військові і волонтери, які беруть участь в обміні полоненими, кажуть, що часто бойовики й російські військовики обіцяють видати живих, але повертають трупи в обмін на своїх живих спільників. Відтак не можна виключати, що тіла військових, які привезли до моргу, однополчани не забрали з поля бою, а виміняли в екстремістів.

Речник інформцентру РНБО Андрій Лисенко підтверджує, що ще багато українських військових перебуває в полоні, однак не може назвати точної цифри. Він визнає, що проти них можуть застосовувати катування. Список полонених, який складає СБУ, за його словами, на сьогодні не є всеохопним і не відображає реальної ситуації.

Зі свого боку, громадська ініціатива «Центр звільнення полонених ГО «Офіцерський корпус» склала список тих, чиє перебування в полоні підтвердили бойовики організації «ДНР», яку в Україні визнали терористичною. Список – це 409 імен, він доповнюється, але в ньому можуть бути й ті, кого звільнили за останні три дні.

katuvanya-rus1

 katuvanya-rus3

katuvanya-rus5

katuvanya-rus2

katuvanya-rus4

Євген Солонина, Мар’яна Драч, Олексій Мацука, Радіо Свобода

2 809 переглядів

Комментариев нет

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

ТАКОЖ ПО ТЕМІ

ОСТАННІ РОЗСЛІДУВАННЯ


БанкИск - Сообщество обманутых банками клиентов
Украина онлайн статистика Спротив. Часопис про свавілля влади та громадський спротив незаконним діям